Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o. był organizatorem I Konferencji naukowej na temat „Współwystępowanie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży”, która odbyła się w dniu 17 września 2014 roku na terenie placówki.
Skład Komitetu naukowego Konferencji tworzyli wybitni specjaliści w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży: dr n. med. Lidia Popek, doc. dr hab. Anita Bryńska, prof. dr hab. med. Tomasz Wolańczyk, prof. dr hab. med. Filip Rybakowski, których praca zawodowa jest od wielu lat wyznacznikiem kierunków lecznictwa w tej dziedzinie medycyny.
Konferencja odbywała się pod honorowym patronatem Pana Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego i przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W Konferencji wzięło udział ponad 140 osób z całego kraju, a wśród nich: lekarze, psycholodzy, pedagodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień oraz pracownicy placówek związanych z leczeniem i terapią osób z zaburzeniami psychicznymi (informacja: www.mazovia.pl/z-regionu/art,1691,w-trosce-o-zdrowie-psychiczne-najmlodszych.html).
Tematy wykładów dotyczyły problemów występujących w pracy z dziećmi i młodzieżą w obszarze ich funkcjonowania emocjonalnego i psychicznego.
W pięciu sesjach tematycznych omówiono m.in. problemy i diagnozę: zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, zaburzeń snu u młodzieży szkolnej i leczonej psychiatrycznie, uzależnień chemicznych i behawioralnych oraz metod wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Dokonano prezentacji w zakresie zagadnień tematycznych prezentowanych przez uczestników:
- „Zaburzenia poznania społecznego w jadłowstręcie psychicznym”
- „Zaburzenia percepcji smaków jako predyktor powikłań metabolicznych u młodzieży leczonej neuroleptykami atypowymi”,
- „Spektrum zaburzeń autystycznych u dzieci i młodzieży - czy istnieje związek ze szczepieniami profilaktycznymi?”,
- „Przywiązanie do rodziców i rówieśników wśród młodzieży”,
- „Zaburzenia snu u młodzieży szkolnej i leczonej psychiatrycznie”,
- „Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania jako problem sądu i oddziału psychiatrii sądowej”,
- „Uzależnienie chemiczne i uzależnienie behawioralne”,
- „Perfekcjonizm- między lękiem a anoreksją”,
- „Perfekcjonizm- między lękiem a anoreksją”,
- „Terapia zaburzeń zachowania w Oddziale Nerwic Młodzieżowych w Garwolinie”,
- „Problemy emocjonalne i behawioralne wśród dzieci i młodzieży przebywającej w warszawskich domach dziecka”,
- „Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży”,
- „Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży”,
- „Terapia uzależnień oparta na dowodach naukowych. Psychoterapia osób z podwójną diagnozą u których współwystępuje nadużywanie substancji psychoaktywnych i PTSD w oparciu o program terapeutyczny „Poszukiwanie bezpieczeństwa" opracowany przez Lisę M. Najavits”,
- „Problem, diagnoza, etykieta – rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży”,
- „Program upowszechniania metod wczesnego wykrywania zaburzeń ze spektrum autyzmu w Polsce”,
- „Specyfika hierarchii wartości u pacjentów Ośrodka rehabilitacji i terapii psychiatrycznej dla osób z podwójną diagnozą Szpitala Mazowieckiego
w Garwolinie”.
Dokonane prezentacje aktualnego stanu wiedzy i prowadzonych badań w zakresie sposobów diagnostyki i leczenia zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń osób zajmujących się powyższą problematyką, umożliwiają zwiększenie skuteczności i efektywności prowadzonej działalności leczniczej.
Wskazanie na znaczne rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych, w tym szczególnie wśród najmłodszych określa dalsze potrzeby wymiany wiedzy i doświadczenia z udziałem szeregu specjalistów.
Organizacja powyższej Konferencji odbyła się z wykorzystaniem lokalnego wsparcia osób i firm, które doceniły rangę, cel i potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia na terenie Garwolina.
.jpg)
.jpg)


.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)