Ułatwienia dostępu

Telefon

25 682 22 51

Adres email

szpital@smwg.pl

Al. Legionów 11
08-400 Garwolin

Oddział terapii całościowych zaburzeń rozwojowych

Profil:  Stacjonarny oddział leczenia i terapii długoterminowej pacjentów z całościowymi zaburzeniami  rozwojowymi

Kontakt:  telefon centrala (25) 682 22 51  w. 261 (kierownik oddziału)  w. 262 (pielęgniarka)
                telefon bezpośredni - punkt pielęgniarski (25) 684 24 62
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Personel: lekarze, psycholodzy, terapeuci, pielęgniarki i pracownicy oświaty

Pacjent:

W ramach oddziału hospitalizowani są pacjenci w wieku 7-18 lat, z trudnościami w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.

Przyjmowani są pacjenci z następującymi rozpoznaniami wg Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10:

  • Organiczne zaburzenia psychiczne F00-F09
  • Zaburzenia typu schizofrenii i urojeniowe F20-F29
  • Zaburzenia nastroju F30-F39
  • Upośledzenie umysłowe F70-F79
  • Całościowe zaburzenia rozwojowe F84

Leczenie:

Wsparcie w oddziale ukierunkowane jest na cele medyczne, społeczne i edukacyjne. Oferujemy świadczenia opiekuńczo-lecznicze psychiatryczne dla dzieci i młodzieży  obejmujące terapię, uspołecznianie młodych ludzi, rehabilitację i opiekę pielęgnacyjną oraz wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

W trakcie pobytu pacjenta w oddziale stosowane jest leczenie kompleksowe: społeczność terapeutyczna, trening behawioralny, praca indywidualna psychologa z pacjentem i rodziną, trening zachowań społecznych i zastępowania agresji, w razie potrzeby farmakoterapia, terapia zajęciowa (zajęcia: kulinarne, sportowe, plastyczne), psychoedukacja, zajęcia terapeutyczne z elementami psychorysunku, muzykoterapii, zajęcia relaksacyjne,  imprezy okolicznościowe (np. urodziny), wspomaganie i propagowanie twórczości pacjentów.

Pracujemy głównie w grupach terapeutycznych. Oddział nie ma możliwości zapewnienia opieki indywidualnej w przypadku pacjenta niesamodzielnego w zakresie samoobsługi lub ze znacznymi deficytami w zakresie komunikacji werbalnej.

Oddział nasz jest oddziałem otwartym. Nie posiadamy możliwości zabezpieczenia pacjentów o nasilonych zachowaniach agresywnych lub z tendencją do samodzielnego oddalania się. W czasie pobytu pacjenci mają zapewnioną kontynuację nauki w szkole w ramach: szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum ogólnokształcącego oraz wsparcie pedagogiczne.

Czas pobytu: uzależniony jest od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zasady przyjęcia:

Do oddziału przyjmowani są pacjenci posiadający aktualne skierowanie od lekarza psychiatry. Po dostarczeniu właściwego skierowania do oddziału i zakwalifikowaniu do przyjęcia kierownik oddziału ustala termin planowanego przyjęcia zgodnie z kolejką oczekujących. Informacja o terminie przyjęcia zostaje przekazana telefonicznie. W dniu przyjęcia wymagane jest okazanie aktualnego dowodu ubezpieczenia. Przyjęcia następują po wyrażeniu pisemnej zgody przez opiekuna prawnego, a w przypadku pacjentów, którzy ukończyli 16 lat, również za zgodą pisemną pacjenta.  Przyjęcia odbywają się w wyznaczonych dniach i godzinach. Prosimy o zabranie kserokopii posiadanej dokumentacji medycznej, badań psychologicznych, orzeczeń PPP, dokumentów szkolnych itp.